Kronika

Vážení farníci, dovolte, abychom Vám představili náš společný projekt KOMUNITNĚ PSANÉ ONLINE FARNÍ KRONIKY, který tímto historickým dnem 18.6.2023, považujeme oficiálně za spuštěný. Důvodem k jejímu založení byla snaha ulevit našemu panu faráři Pavlu Lazárkovi, který musí spravovat rovnou tři farnosti Bílovice, Adamov a Babickou farnost (k níž přísluší i Kanice a Řícmanice) a také opakované prosby babického obecního kronikáře Josefa Ševčíka o pravidelné zasílání materiálů za farnost pro obecní kroniku.

Každý je zván, aby přiložil ruku k dílu, ale je potřeba stanovit pravidla:

1. Abychom měli větší přehled o přispěvatelích, nejprve je třeba napsat na email farni.kronika@gmail.com (stačí do něj uvést jen jméno a příjmení osob/y, které pod mailem budou přispívat).
  2. Vašemu emailu bude uděleno právo editovat a poslán odkaz do sdílených dokumentů (v tuto chvíli farní kroniky za rok 2022 a 2023).
  3. Abychom zamezili dohadování, kdo bude psát o které události, břímě odpovědnosti za zpracování každé akce bude ležet především na jejím hlavním pořadateli (pokud si nedomluví zástup) a ostatní mohou jeho příspěvek doplnit (barevně odlišným písmem a stejnou barvou se pod článkem i podepište). Pod každým článkem prosíme autora/y o podpis a v případě, že k němu existují přílohy (fotky apod.), uveďte i tuto skutečnost např. Příloha – plakátek/fotky.
  4. Příspěvky pište odosobněně, šetřete kritikou a celkově se zdržte osobních invektiv.
  5. Disputace ohledně obsahu raději řešte ústně po mši než mazáním textu druhých v kronice apod., případně využijte funkci přidat komentář/navrhnout změny.
  6. Finální redakci s vyhrazením práva na úpravy včetně krácení, mazání a vylučování nepoučitelných a nevhodně se chovajících přispěvatelů mají editoři a současně hlavní iniciátoři a garanti celého projektu Jan Možný (nejml.) a Petr Ševčík (st.). Nad oběma editory bdí pan farář. V případě nespokojenosti se editoři svých časově náročných funkcí s radostí vzdají a předají je povolanějším 😉.

Fotografie aj. přílohy zasílejte na tentýž mail s datem a uvedením svého jména a příjmení. Celkový prostor úložiště je jen 15 GB, proto fotky pečlivě vybírejte. Pokud by se projekt ujal a chtěli bychom krom textů mít na památku i nějaké fotky a plánky přestavby apod., do budoucna by se problém dal vyřešit zakoupením externího terabajtového disku/ů.

Jak si kroniku uděláme, takovou ji budeme mít. Editoři nejsou kronikáři a příspěvky budou psát jen o akcích, které pořádali. Žádní přispěvatelé = žádná kronika, jen pár vyvolených = děravá kronika.

Nyní prosíme o velkou spolupráci na zpětném dopsání událostí za rok 2022, o které žádá obecní kronikář Josef Ševčík.

Editoři Jan Možný a Petr Ševčík